نثر ساختمان اسماعیلی خیابان اورژانس مدرسه

نثر: ساختمان اسماعیلی خیابان اورژانس مدرسه سقوط دختربچه پشت بام

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات رسالت ما و بازیگران و صورت های معروف شاد کردن مردم است/ در فوتبال هنرپیشگی نمی‌کنم ، برانکو

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس با اشاره دلمشغولی های غیر فوتبالی خود در کشور عزیزمان ایران از لذتی که از کنسرت شهرام ناظری و پسرش برده صحبت کرد و از رسالت های کار ه

رسالت ما و بازیگران و صورت های معروف شاد کردن مردم است/ در فوتبال هنرپیشگی نمی‌کنم ، برانکو

برانکو: رسالت ما و بازیگران و صورت های معروف شاد کردن مردم است/ در فوتبال هنرپیشگی نمی کنم

عبارات مهم : ایران

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس با اشاره دلمشغولی های غیر فوتبالی خود در کشور عزیزمان ایران از لذتی که از کنسرت شهرام ناظری و پسرش برده صحبت کرد و از رسالت های کار هنری و ورزشی گفت.

می گویند موسیقی، معماری، هنرهای دستی، هنرهای ترسیمی، ادبیات، موسیقی، هنرهای نمایشی و سینما هنرهای هفت گانه دنیای ما هستند ولی «فوتبال» این پدیده اعجاب انگیز، جادویی و عجیب و غریب هم هنر است؟ آیا فعل ورزشکار و کمی جزیی تر یک فوتبالیست جستجوی قشنگی نیست؟ آیا دریبل های جادویی و شوت های سنگین، آیا شیرجه های تماشایی دروازبانان هنگام دفع توپ یا مهار پنالتی، آیا تشویق های طراحی شده است هواداران تیم های متفاوت هنگام بازی ها، آیا استایل داوران هنگام تذکر به بازیکنان و آیا این جستجوگری جهت زیبایی، هنر نیست؟

رسالت ما و بازیگران و صورت های معروف شاد کردن مردم است/ در فوتبال هنرپیشگی نمی‌کنم ، برانکو

بسیاری از صاحب نظران و کارشناسان پرسشها اجتماعی بر این باورند در جغرافیای نامحدود هنر طی دهه های اخیر، فوتبال هم می تواند دربرگیرنده شاخصه های هنری باشد، شاخصه هایی که اگر زیاد از سینما و هنرهای هفتگانه دیگر روی مخاطب تاثیر فکری نداشته باشد، قطعا و یقینا کمتر نیست. در کشور عزیزمان ایران خودمان هم فوتبال دیگر تبدیل به پدیده ای غیر قابل انکار در انواع و اقسام رخدادهای اجتماعی و در بعضی از موارد سیاسی شده است است.

از اینها که بگذریم جهت هر طرفداری جالب است که بداند مربی یا بازیکن تیم محبوبش غیر از فوتبال به چه چیز دیگری فکر می کند. آیا آقای مربی محبوب ارزش به سینما و موسیقی و تئاتر هم در کنار فوتبال فکر می کند؟ آیا او می داند هنر می تواند تاثیر مستقیمی روی اندیشه هایش و حتی بازیکنان و در درجه اولی تر روی طرفداران تیمش داشته باشد؟

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس با اشاره دلمشغولی های غیر فوتبالی خود در کشور عزیزمان ایران از لذتی که از کنسرت شهرام ناظری و پسرش برده صحبت کرد و از رسالت های کار ه

یکی از افرادی که می تواند به تعدادی از این سوالات پاسخ دهد، مرد محترم قرمزهای پایتخت برانکو ایوانکویچ است که فوتبالی ها او را به نام پروفسور می شناسند. سرمربی موفق تیم فوتبال پرسپولیس که به زعم نگارنده (از طرفداران متعصب تیم استقلال) طوفانی ترین پرسپولیس تاریخ لیگ برتر را خلق کرده، تیمی منسجم با طراحی های تاکتیکی در ترکیب بازیکنان که شاید هر ازچندگاهی در دربی و بازی های دیگر بازنده بوده، ولی مجموعه ای را به تماشاگران هدیه داده که در خوب بودنش تردیدی نیست.

اما این مربی بلندپرواز و مودب کُروات که به قول خودش تمام تمرکزش روی موفقیت پرسپولیس در لیگ برتر کشور عزیزمان ایران و لیگ قهرمان آسیاست هراز چندگاهی نیم نگاهی به عالم هنر و ادبیات کشور عزیزمان ایران دارد. او در گفتگوی غیرفوتبالی که با خبرنگار گروه هنر مهر در محل تمرین تیم پرسپولیس داشت از علاقه مندی خود و خانواده اش به موسیقی، تئاتر و سینما گفت. او با اشاره به نقش هنر در فوتبال از تجربیات روانشناسانه خود در تیم ملی کرواسی و حضور در کنسرت خوانندگان مطرح موسیقی کشورمان و اتفاقات دیگر سخن گفت که خواندنش خالی از لطف نیست.

حاصل گفتگوی نیم ساعته ما با برانکو ایوانکوویچ که با همکاری گروه ورزشی خبرگزاری انجام گرفت، فضای تقریبا متفاوتی را فراهم کرد که می خوانید.

رسالت ما و بازیگران و صورت های معروف شاد کردن مردم است/ در فوتبال هنرپیشگی نمی‌کنم ، برانکو

*آقای برانکو ضمن تقدیر از شما جهت هنگامی که که جهت گفتگو تخصیص داده شده است دادید. گفتگو را از اینجا شروع می کنم که شما طی یکی، دو سال گذشته حضورتان در کشور عزیزمان ایران غیر از فوتبال هر از چندگاهی در فعالیت های فرهنگی و هنری حضور داشتید. چه بخشی از فرهنگ و هنر ایرانی به خاص سینما، تئاتر، موسیقی یا هنرهای تجسمی مورد پسندتان قرار گرفته و از کشور عزیزمان ایران جهت شما چیزی غیر از فوتبال معرفی کرده است؟

-طبیعی است که فوتبال جهت من در درجه اول قرار دارد، به عبارتی تمامی برنامه های روزانه، هفتگی و هر سال ام حول محور فوتبال قرار دارد. متأسفانه وقت زیادی نداشتم در اتفاقات فرهنگی و هنری که در پایتخت کشور عزیزمان ایران رخ می دهد، حضور داشته باشم ولی باید بگویم فرهنگ و سنت ایرانی برایم محترم است و در این مدتی که در کشور عزیزمان ایران حضور داشتم شاهد برگزاری آیین های مختلفی از هنر و فرهنگ کشور عزیزمان ایران بودم که برایم جالب توجه بود.

متأسفانه در این سال ها واقعا وقت نداشتم به سینما و تئاتر بروم و از طرفی چون زبان ایرانی بلد نیستم تماشای فیلم ها و تئاترهای ایرانی برایم سخت است ولی در همین چند سال چه در دوران حضور در تیم ملی و چه در دوران حضور در تیم پرسپولیس با خیلی از هنرپیشه ها و بازیگران و صورت های معروف آشنا شدم.

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس با اشاره دلمشغولی های غیر فوتبالی خود در کشور عزیزمان ایران از لذتی که از کنسرت شهرام ناظری و پسرش برده صحبت کرد و از رسالت های کار ه

وقتی می بینم مردم شما چقدر به هنر اهمیت می دهند و وقایع هنری و فرهنگی را با دقت دنبال می کنند برایم جالب است و جهت این افراد احترام قایل می شوم.

*ای کاش حالا که وقت سینما رفتن و تماشای تئاتر ندارید از کنسرت های موسیقی که چندان نیازمند درک زبان نیست، دیدن می کردید.

رسالت ما و بازیگران و صورت های معروف شاد کردن مردم است/ در فوتبال هنرپیشگی نمی‌کنم ، برانکو

– اتفاقا تاکنون به تماشای چند کنسرت رفته ام و آن برنامه ای که به طور خاص در ذهنم مانده است کنسرت «ناگفته ها» آقای شهرام ناظری به همراه پسرش (حافظ) بود. واقعاً برایم لذت بخش بود که یک جوان به همراه پدرش، فرهنگ و سنت قدیمی کشور عزیزمان ایران را حفظ می کند و اشعاری را می خواند که قدمتی بیش از ۵۰۰ سال دارد. من واقعا لذت بردم از اینکه تلاش می شود این فرهنگ حفظ شود چون کار راحت ای نیست، به خاص از آقای حافظ ناظری هم خوشم آمد که به عنوان یک جوان در کنار پدرش کنسرت بسیار خوبی را جهت مخاطبان اجرا کردند. به هر حال معمول نیست که جوان هایی با این سن و سال این سبک موسیقی را با چنین شوقی دنبال کنند.

من در کنسرت گروه «چارتار» با موسیقی مورد پسند جوانان نیز حضور داشته ام. آنها موسیقی بسیار عالی ای داشتند که به موسیقی کرواسی شباهت داشت. من از اینکه جوانانی که به تماشای کنسرت آمدند موزیک ها را بلد بودند و می خواندند، خوشحال و مسرور شدم. کنسرت آنها به عالی ترین نحو برنامه ریزی شده است بود که در سطح کنسرت های جهانی بود.

به طور کلی یکی از مشخصه های ایرانی ها این است که مردم موزیکالی هستند. خوشحال هستم و افتخار می کنم که با فرهنگ و هنر کشور عزیزمان ایران نیز آشنا می شوم چون من به کشور عزیزمان ایران آمدم تا در کنار کارم با فرهنگ، آداب و سنن ایرانی ها آشنا شوم نه اینکه فقط به آمدن سر تمرین، مسابقه، منزل و هتل بسنده کنم.

*سوالی که دوست دارم از تمام مربیان دنیا بپرسم این است که بعضی مربیان هنگامی که به زمین مسابقه می روند از خودشان ظاهر و شخصیتی ارایه می دهند که شبیه شخصیت زندگی روزانه ارزش نیست به عبارتی در مستطیل سبز که بی شباهت با صحنه تئاتر نیست نقشی متفاوت را بازی می کنند. آیا شما هم در زمین فوتبال بازیگر هستید؟

– فکر می کنم خودتان می توانید تشخیص دهید. من هنرپیشه نیستم فقط ممکن است به ندرت تصویر العمل هایی غیرمعمول کنار زمین داشته باشم. البته با نظر شما هم موافقم که گاهی اوقات بحث هنرپیشگی کنار زمین جهت بعضی ها اتفاق می افتد ولی این را هم بدانید هنگامی که ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر به استادیوم آزادی می آیند به علت فریاد زدن ها و سر و صدای هواداران، صدای سرمربی به بازیکن نمی رسد، ولی من در لبه خط می ایستم تا شاید بتوانم صحبت هایم را به نزدیک ترین بازیکنی که در لبه خط قرار دارد، انتقال بدهم. بسیاری از سرمربی ها در کنار خط، فیلم بازی می کنند که چنین اقدامی بی تأثیر است.

*آقای برانکو شنیده شده است بعضی از مربیان که چه در کرواسی و چه در کشور عزیزمان ایران در زمینه فوتبال فعالیت می کنند به بازیکنان خود توصیه می کنند در طول سال غیر از ورزش به دیدن برنامه های فرهنگی و هنری بروند. واقعا چنین امری در فعالیت های مربیان و مدیران کلوب ها هست؟

– نخستین توصیه ای که من به عنوان یک مربی به بازیکنانم گوشزد می کنم درس خواندن است چون هنگامی که بازیکن تحصیلکرده باشد اعتماد به نفس بیشتری دارد و این اطمینان خاطر را به بازیکن می دهد که بعد از اتمام دوره بازی خود، شغل خواهد داشت و کنار خیابان نخواهد بود. من اعتقاد دارم تحصیل بازیکن، حس مسئولیت پذیری در دوره بازی، در قبال خانواده و جامعه را به وی می دهد یعنی بازیکن جهت مسئولیت پذیری در تیم آماده می شود تا جزئی از تیم باشد.

در پاسخ به شما باید به این توصیه اشاره کنم که بسیاری از بازیکنان سابق من در حال حاضر تبدیل به کلکسیونرهای مهمی شده است اند. حتی یک نفر که عالی ترین گلزن تاریخ فوتبال کرواسی بوده، اکنون یکی از بزرگترین کلکسیونرهای کرواسی است و مجموعه ای از تصویر هایی را دارد که ارزش آنها میلیون یورویی هست. یکی ازهمکاران بنده آقای بوتینا هم در کرواسی یک گالری دارد. آقای کرانچار و همسرش هم گالری معروفی در زاگرب دارند. یکی از بازیکنان سابق من به نام پژمان جمشیدی هم در حال حاضر هنرپیشه معروفی شده است که برایم توصیه جالب توجهی است.

وقتی در کرواسی بودم تیم خود را به نمایش تئاتر می بردم چون ورزش و هنر بسیار نزدیک به هم هستند. اعتقاد دارم تمام کارهای ما (مربیان)، هنرپیشه ها، گروه های موسیقی، تئاتر، هنرپیشه ها و فوتبالیست ها جهت مردم هست. فکر می کنم سخت ترین کار دنیا، شاد کردن مردم است و البته سخت ترین کار این است که هنرپیشه باشید و مردم را سرگرم کنید.

*با اینکه یک استقلالی دو آتشه هستم، ولی بر این باورم شما هم به نوعی در این سال ها نشان دادید که چه در تیم ملی و چه در پرسپولیس می توانید مردم و طرفداران را شاد کنید.

-بله بنده هر لحظه از بازیکنان خود می خواهم که در کنار بُرد، بازی هر چه زیباتری را به نمایش بگذارند که هواداران و مردم زیاد شاد شوند. ما می دانیم مردم چقدر فوتبال دوست دارند و این وظیفه ما است که آنها را راضی و شاد کنیم. گاهی اوقات ریسکی که ما در بازی ها می پذیریم از لحاظ نتیجه برایمان منفی بوده ولی باز هم خوش حالی هواداران مهم است و تا هنگامی که که من اینجا باشم، این روال را ادامه خواهم داد.

*و در آخر جهت بازیگران و صورت های معروف پرسپولیسی پیامی دارید؟

-من با بازیگران و صورت های معروف زیادی که هوادار پرسپولیس بودند روبرو و آشنا شدم. خبر من این است که همان طور که آنها تلاش می کنند مردم را سرگرم و شاد کنند، ما هم تلاش کنیم آنها را با بازی و نتیجه های خوب شاد کنیم تا با شوق بیشتری جهت سرگرم کردن مردم کار کنند و همه با هم شاد باشیم. متأسفانه سال قبل اتفاقات ناگوار زیادی رخ داد بنابراین بهتر است با فعالیت ها، فیلم ها و کنسرت، مقداری درد را تسکین و آرام کنیم.

واژه های کلیدی: ایران | تئاتر | سینما | فرهنگ | کنسرت | ایرانی | فوتبال | موسیقی | کرواسی | فوتبالی | پرسپولیس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz