نثر ساختمان اسماعیلی خیابان اورژانس مدرسه

نثر: ساختمان اسماعیلی خیابان اورژانس مدرسه سقوط دختربچه پشت بام

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری نگرانی‌ها و دل تنگی‌های بهمن فرمان‌آرا که از ممیزی بیزار است

سال ها می شد که بهمن فرمان آرا با این که کارش را کرده و هر از چند هنگامی که فیلمش را می ساخت، ولی از متن سینمای کشور عزیزمان ایران دور مانده بود و جز نمایش های

نگرانی‌ها و دل تنگی‌های بهمن فرمان‌آرا که از ممیزی بیزار است

نگرانی ها و دل تنگی های بهمن فرمان آرا که از ممیزی بیزار است

عبارات مهم : نمایش

سال ها می شد که بهمن فرمان آرا با این که کارش را کرده و هر از چند هنگامی که فیلمش را می ساخت، ولی از متن سینمای کشور عزیزمان ایران دور مانده بود و جز نمایش های گاه به گاه آثارش در جشنواره بین الملل فیلم فجر نشانی از آثارش روی پرده سینماها نبود. این فیلمساز کهنه کار چنین شرایطی را بعد از فیلم یک بوس کوچولو در ساخته های اخیرش تجربه کرد. شاید از این رو باشد که گفته های تازه فرمان آرا سرشار از ناراحتی است…

فرمان آرا از سانسور عصبانی است: قبلا گفته ام و باز هم می گویم کسی که قبول می کند در بخش ممیزی و سانسور کار کند، سخت در اشتباه است که فکر می کند از ٨٠ میلیون نفر زیاد می فهمد، چون مردم خیلی تیز هستند و همه چیز را خوب می فهمند.

فیلم تازه فرمان آرا دلم می خواد نام دارد، با نام مهم دلم می خواد برقصم؛ که حال و هوایی بسیار نزدیک با اتفاقات مجازی و دستگیری ها و اعتراف گیری های اخیر دارد. او می گوید: واقعیت این است که ما در سیستم کاری خود جهت ساخت یک فیلم، هفت خوان رستم داریم و به اکران که می رسیم باید از هفتصد خوان رستم عبور کنیم، چون این قدر پرسشها متفاوت گروهی، سیاسی یا بحث ها و حاشیه های مرتبط و غیرمرتبط با سینما مطرح می شود که ترجیح می دهی هر موقع وقت پیش آمد فیلمت را نمایش دهی تا این حاشیه ها زیاد نشود.

کارگردان فیلم های شازده احتجاب و خاک آشنا راجع به ممیزی های فیلمش نیز به ایسنا می گوید: روی هم رفته ممیزی چیزی را در ساختار فیلم عوض کردن نداده و به عنوان نمونه به لغت قِرِش بِده می توانم اشاره کنم که الان به حالش بده عوض کردن کرده است!

بهمن فرمان آرا گفته هایش را چنین آخر می دهد: من ٧٧ سال عمرم را این جا گذرانده ام و در هر شرایطی متعلق به این جا بوده و هستم. الان هم خود را یک فیلمساز چریک نمی بینم، ولی مغز و فکرم کار می کند و تلاش می کنم تا آخرش کار کنم. آرزو می کنم هنگامی که سر فیلمی هستم سکته ای بیاید و خداحافظی کنم. نه به این معنا که آرزوی مُردن داشته باشم، ولی بازنشستگی را هم نمی فهمم.

روزنامه شهروند

نگرانی‌ها و دل تنگی‌های بهمن فرمان‌آرا که از ممیزی بیزار است

واژه های کلیدی: نمایش | سانسور | فیلمساز | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz